چطوری به روش علمی چانه بزنیم و تخفیف بگیریم ؟

چطوری به روش علمی چانه بزنیم و تخفیف بگیریم ؟

یاد گیری تخفیف گرفتن به بروش های علمی

موفقیت در چانه‌زنی بر سر قیمت کالا یا همان تخفیف گرفتن خودمان می‌تواند باعث شود شما به‌عنوان فروشنده سود بیشتری کسب کنید یا به عنوان خریدار، بهای کمتری برای یک کالا یا خدمت بپردازید.

 

چطوری به روش علمی چونه بزنیم و تخفیف بگیریم ؟

 

با این فشار تورم که روی دوش مردم هر روز بیشتر از دیروز احساس میشه و در کنار این افزایش حقوق های ناچیز ، دیگه براحتی نمیشه آدم کالایی رو که دوست داره بخره .

خیلی از مواقع شده که شما رفتید بازار و اگر جزو مرفهین بی درد نبوده باشید ، از یک جنس زیبا خوشتون اومده ولی بخاطر اینکه پولتون کافی نبوده قید خریدش رو زدید .

خیلی ها در این جور مواقع از استراتژی چانه زنی ( همون چونه زدن خودمون ) استفاده می کنند .

از اون جایی که فروشگاه های ایرانی ، هر چقدر که دوست داشته باشند روی قیمت خریدشون می کشند ، برای همین چونه زدن برای کاهش قیمت در کشور ما یک امر طبیعی و جزو لازمات خرید است .

اگر شما نتونید خوب چونه بزنید ، در بیشتر مواقع یک پیراهن ۳۰ هزار تومانی رو به قیمت ۱۲۰ هزار تومان به شما میفروشند و شما مجبور هستید حقوق چند روز زحمت کشیدن و عرق ریختن رو ، براحتی به جیب فروشنده جنس بریزید .

برای اینکه شما بتونید خرید بهتری داشته باشید و تخفیف خوبی بگیرید ، باید کمی قدرت چانه ( چونه ) زنی داشته باشید .

در این مقاله که از روزنامه جام جام براتون پیداش کردیم ، توضیح داده شده که چطوری یک چونه ی موفق بزنیم !

 

با هم بخونیمش :

به گزارش جام جم، موفقیت در چانه‌زنی بر سر قیمت کالا یا همان تخفیف گرفتن خودمان می‌تواند باعث شود شما به‌عنوان فروشنده سود بیشتری کسب کنید یا به عنوان خریدار، بهای کمتری برای یک کالا یا خدمت بپردازید و به همین دلیل، اگر در چانه‌زنی چندان حرفه‌ای نباشید ممکن است حاشیه سود شما در کسب و کار کاهش یابد.

بسیاری از افراد در چانه زنی بر سر قیمت، از استراتژی عدم پیشنهاد قیمت بهره می برند و منتظر می مانند طرف مقابل قیمتی را پیشنهاد کند و سپس چانه زنی را آغاز می کنند، اما تحقیقات علمی نشان می دهد فردی که ابتدا پیشنهادی را مطرح می کند احتمالا موفقیت بیشتری به دست خواهد آورد.

اقتصاددانانی که در زمینه چانه زنی قیمتی فعالیت می کنند پیشتر به مزیت نخستین پیشنهاددهنده اشاره کرده بودند و اکنون وب سایت اقتصادی بیزینس اینسایدر به پدیده ای اشاره کرده که از آن به عنوان پدیده «اصل لنگر» نام برده می شود.

این پدیده که مورد توجه روان شناسان قرار گرفته ادعا می کند پیشنهاددهنده نخستین، لنگر مذاکره بر سر قیمت را در جایگاهی قرار می دهد که نمی توان از آن فاصله بسیاری گرفت و قیمت نهایی احتمالا در دامنه ای نه چندان دور از آن قیمت قرار می گیرد، البته اگر چانه زنی بین خریدار و فروشنده به معامله ختم بشود.

لی تامسون، استاد مدیریتی دانشگاه نورث وسترن در این باره می گوید: «بسیاری از افراد معتقدند که نباید پیشنهاد اولیه قیمت را مطرح کنند و بهتر است منتظر بمانند تا ابتدا از پیشنهاد طرف مقابل مطلع شوند، اما تحقیقات ما و بسیاری از تحقیقات مشابه نشان می دهد چنین سیاستی به هیچ وجه مفید نیست و فردی که نخستین پیشنهاد را مطرح می کند بهره بیشتری از معامله می برد.» او به همین دلیل به افراد توصیه می کند که زودتر از طرف مقابل پیشنهادشان را مطرح کنند: «هر کسی نخستین پیشنهاد را مطرح کند در واقع لنگری می اندازد و مذاکرات بعدی حول آن لنگر شکل می گیرد

او همچنین توصیه می کند پیشنهاد اول را با فاصله از مبلغی که در نهایت حاضرید کالا را به آن قیمت بخرید یا بفروشید مطرح کنید، اما پیشنهادتان آنقدر پرت نباشد که اصلا معامله شکل نگیرد.

( منورش این بوده که قیمت پیشنهادیتون رو پایین تر از قیمتی که می خواهید بخرید مطح کنید تا بعد از اینکه فروشنده هم چک وچونه هاش رو زد ، حداقل به قیمت مد نر خودتون نزدیک باشید .

مثلا اگر می خواهید یک دستگاه رو ۹۰۰ هزار تومن بخرید ، قیمت اولیه رو ۸۰۰ هزار تومن اعلام کنید تا با چک و چونه ای که فروشنده میزنه به قیمت ۹۰۰ هزار تومن برسید چونکه هیچ فروشنده ای با قیمت اولیه شما موافقت نمی کنه . )

آدام گالینسکی، استاد مدیریت دانشگاه کلمبیای آمریکا نیز اعتقاد دارد نخستین پیشنهاددهنده معمولا دست بالاتر را در مذاکرات دارد. او می گوید: «تحقیقات من نشان می دهد بسیاری از مذاکره کنندگان نگرانند که اگر ابتدا پیشنهادی را مطرح کنند باعث رنجش طرف مقابل شده و کل مذاکرات را بر هم بزنند، اما حقیقت این است که معمولا افراد در میزان این نگرانی اغراق می کنند.»

استفاده از سیاست نخستین پیشنهاددهنده نه تنها در مذاکرات مربوط به کسب و کار بلکه در روابط بین الملل نیز کاربرد دارد.

 

البته شاید در خرید اجناس از فروشنده های گرون فروش بوتیک های ایرانی نتونیم از این استراتژی استفاده کنیم ، ولی از این مقاله می تونید در خرید و کسب تخفیف مناسب در معاملات مهمی مثل خرید ماشین یا ملک استفاده زیادی ببریم .

 

ترجمه فارسی :جام جم

بازنویسی و اضافات:

((سایت  ۲tarke.com   ))

 

 

درباره‌ی یکی از نویسندگان سایت

یکی از نویسندگان سایت
درصد بالایی از طلاق ها در کشور ما به علت مشکلات جنسی و نبودن پاسخ های مناسب برای مسائل زناشویی در بین زوجین است . به امید روزی که دیگه هیچ زن و شوهری در ایران بخاطر مشکلات جنسی از هم جدا نشند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*