تاثیر بلند مدت سرطان و جراحی سینه در روابط زناشویی

 

تاثیر بلند مدت سرطان و جراحی سینه در روابط زناشویی

رابطه ی جنسی زناشویی بعد از ابتلا به سرطان سینه در زنان

 

ترجمه:سميه مقصودعلي

۹ سال پيش وقتي ۴۶ ساله بودم، سرطان پستان برايم تشخيص دادند. بعد از۱۸ ماه و تحمل لامپکتومي (برداشتن توده از داخل نسج پستان)، شيمي‌درماني، ماستکتومي (برداشتن کامل بافت پستان) و هيسترکتومي (برداشت کامل رحم) توانستم بر سرطان غلبه کنم و به زندگي عادي برگردم اما زندگي آنقدرها هم که به نظر مي‌رسيد، طبيعي نبود.

جراحي‌هاي متعدد، و عوارض شيمي‌درماني، راديوتراپي و داروها اثر خود را بر ‌جا ‌گذاشته بودند. اعتماد به‌نفسم به شدت پايين آمده و ميل جنسي‌ام سرکوب شده بود.

وقتي به ۹ سال پيش برمي‌گردم، احساس مي‌کنم خوشبخت بودم. ۲ فرزند داشتم و همسري که عاشقم بود اما تغييرات بدني زندگي جنسي‌ام را هم تغيير داد.

بعد از عمل، روابط زناشويي‌مان ۳ ماه و بعد ۶ ماه يکبار شد. عمل بازسازي پستان انجام دادم اما ديگر اين عضو برايم نقشي در فعاليت‌ جنسي ايفا نمي‌کرد. براي همسرم توضيح دادم که درمان‌ها باعث از بين رفتن ميل جنسي‌ام شده و از او خواستم کمي درکم کند. سعي کردم ميل و اشتياق را در خود با يادآوري خاطرات شيرين گذشته زنده کنم. با اين کار به‌تدريج توانستم روابط زناشويي‌ام را از سر بگيرم.

مرتبط:

شکل های مختلف کاندوم مردانه همراه با عکس

سالانه زنان زيادي در سراسر دنيا به سرطان پستان مبتلا مي‌شوند. نتايج تحقيقي که پاييز سال گذشته در مجله سلامت جنسي منتشر شد، نشان داد ۷۰ درصد اين خانم‌ها ۲ سال بعد از درمان سرطان، دچار مشکلات جنسي مي‌شوند.

محققان دانشگاه موناش استراليا بعد از بررسي ۱۰۱۱ زن مبتلا به سرطان پستان اعلام کردند ۸۳ درصد آنها که قبل از ابتلا روابط زناشويي فعال داشته‌اند، بعد از درمان تمايلي به برقراري رابطه نشان نمي‌دهند.

سرطان پستان چه تاثیری بر میل جنسی زنان می گذارد؟

پستان‌ها ارگاني جنسي براي زنان محسوب مي‌شوند و بديهي است که ابتلاي آنها به بيماري‌اي مثل سرطان باعث کاهش ميل جنسي خانم‌ها و حتي همسرانشان شود. زناني که به سرطان پستان مبتلا مي‌شوند، بيشتر به مردن فکر مي‌کنند تا به زندگي و لذت‌هاي آن و همين موضوع کشنده رابطه زناشويي است.

مرتبط:

احتمال اینکه توده برجسته در سینه ی زن نشانه سرطان باشه چقدره ؟

آیا شیر دادن با سینه ی زن از بارداری جلوگیری می کند ؟

از سوي ديگر، درمان‌هايي مثل جراحي، راديوتراپي، هورمون‌درماني و درمان‌هاي جراحي ميل جنسي را تحت‌تاثير قرار مي‌دهند. زناني که پستان‌هايشان را جراحي کرده‌اند، به دليل تغيير شکل اين عضو و وجود خط بخيه روي آن، ممکن است اعتماد به‌نفسشان کاهش يابد.

عمل باز‌سازي پستان هم باعث بازگشت حس به آن نمي‌شود و اين موضوع نيز بر کيفيت رابطه زناشويي اثر مي‌گذارد. علاوه بر اينها، به دنبال شيمي‌درماني، احساس خستگي عمومي که تا سال‌ها در بدن باقي مي‌ماند، مانع بازگشت ميل‌جنسي مي‌شود.

برخي تغييرات بعد از درمان پايدارند و برخي ديگر گذرا اما بيشتر زنان در طول درمان و بعد از آن به دليل خستگي، درد، کاهش اعتماد به‌نفس، مشکلات باروري يا حتي يائسگي زودرس و به دنبال آن گرگرفتگي شبانه، تعريق و خشکي واژن که بر زندگي جنسي آنها اثر مي‌گذارد، نمي‌توانند به زندگي عادي برگردند.منبع: e-sante

۳ راه کار برای زنده کردن رابطه ی جنسی بین زن و شوهر بعد از سرطان سینه

۱- به پزشک متخصص مراجعه کنید :

اگر تمايلي به برقراري رابطه زناشويي نداريد، خود را آزار ندهيد و به اين کار مجبور نکنيد. کمي به خود فرصت دهيد. در مورد احساستان با همسرتان صحبت و در عين حال با متخصص در اين زمينه مشورت کنيد. براي بسياري از زنان از سر گيري رابطه زناشويي اهميت زيادي دارد زيرا به اين ترتيب احساس مي‌کنند هنوز براي همسرشان جذابند. اگر احساس مي‌کنيد برقراري رابطه برايتان سخت است، به روان‌پزشک يا مشاور خانواده مراجعه کنيد. مهم اين است که اعتماد به‌نفستان را دوباره به دست آوريد.

مرتبط:

نزدیک شد به سرطان سینه در زنانی که از قرص جلوگیری از بارداری استفاده می کنند

۲-با همسر خود بدون تعارف حرف بزنید

رابطه زناشويي جايگاه ويژه‌اي در زندگي مشترک دارد. اگر مي‌ترسيد اين رابطه را از سر بگيريد، يا نگران اين موضوع هستيد که همسرتان ناراحت شود، با او صحبت کنيد تا راه‌حلي بيابيد.

۳-درمان های مختلف رو امتحان کنید

اگر علاوه بر سرطان پستان و مشکلات ناشي از درمان دچار علائم يائسگي زودرس شده‌ايد، براي درمان خشکي واژن مي‌توانيد از ژل‌ها استفاده کنيد. کرمي بر پايه استروژن مي‌تواند موثر باشد اما بايد زير نظر متخصص زنان به کار رود. گاهي نيز فقط لازم است رابطه را از سر بگيريد تا تمام مشکلات حل شود.

آیا همسر شما سرطان پستان دارد؟

بهترين کسي که مي‌تواند به يک خانم مبتلا به سرطان پستان کمک کند، شوهر، ساير اعضاي خانواده و دوستان وي هستند. به اين ۵ نكته در برخورد با اين بيماران دقت كنيد:

 

مرتبط:

پنج راه عجیب و ساده برای افزایش تعداد اسپرم مرد

۱. از تصميم‌هاي او پشتيباني کنيد: تصميم‌گيري در مورد روش درمان براي يک زن واقعا سخت است. همين که به حرف‌هاي او گوش دهيد و اجازه دهيد در مورد احساسش با شما صحبت کند، كافي است ولي بايد اجازه دهيد تصميم نهايي را خودش بگيرد.

  1. همراه او نزد پزشک برويد: مهم نيست او چقدر شجاع و متکي به خود است. بايد همراه او برويد. بدانيد که جدال با سرطان در تنهايي چندان آسان نيست. در کنار هم بودن واقعا روي هردويتان تاثير مي‌گذارد.

۳. درباره عضو بيمار او صحبت کنيد: پس از ماستکتومي زماني که بايد بانداژ برداشته شود، براي اولين بار شايد شوکه شود و… او را در آغوش بگيريد و به حرف‌هايش گوش دهيد.

  1. ارتباطتان را با او افزايش دهيد: اگر همسرتان سرطان پستان دارد، بيش از پيش در کارهاي خانه به او کمک کنيد. اگر دوستتان سرطان پستان دارد، بدانيد که داشتن يک دوست مي‌تواند بسيار برايشان كمك‌كننده باشد. پس در تماس باشيد و از او بخواهيد با شما درباره احساساتش صحبت کند.

۵. آثار جانبي درمان سرطان پستان را بشناسيد: ممکن است بيش از حد خسته باشد، طوري که نتواند از رختخواب خارج شود، اشتهايي به خوردن غذا نداشته باشد و به علت درد عصبي شده باشد. به دوست بيمارتان کمک و ذهن او را روي مسائل مهم‌تر نظير زنده ماندن، متمرکز کنيد.

 

گرد آوری و اضافات : ((سایت  ۲tarke.com   ))

مرتبط:

معرفی راه جایگزین قرص و کاندوم برای پیشگیری از حاملگی ناخواسته

جنین سقط نشده که ۳۶ سال در بدن زن باقی ماند + عکس !!

زنان ایرانی مشتاق ترین زنان دنیا برای عمل سزارین !!

آیا عدم تمایل به برقراری رابطه ی جنسی زنان بعد از زایمان طبیعی است ؟

نیم نگاهی به چگونگی انجام عمل سزارین با عواقب آن

درباره‌ی یکی از نویسندگان سایت

یکی از نویسندگان سایت
درصد بالایی از طلاق ها در کشور ما به علت مشکلات جنسی و نبودن پاسخ های مناسب برای مسائل زناشویی در بین زوجین است . به امید روزی که دیگه هیچ زن و شوهری در ایران بخاطر مشکلات جنسی از هم جدا نشند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*