چگونه بعد از سزارین سریع تر خوب شویم؟!

چگونه بعد از سزارین سریع تر خوب شویم ؟!

مراقبت های کلی  بعد از سزارین چگونه است؟

به دنیا آوردن کودک بوسیله ی جراحی را سزارین می گویند. سزارین یک عمل جراحی بزرگ است و بهبود مادر بعد از آن بیش از زمان زایمان طبیعی طول می کشد و به روش های مختلف نیاز دارد.  اگر یک سزارین بدون عوارض داشته اید، می توانید انتظار داشته باشید که حدودا پس از سه روز ماندن در بیمارستان ,مرخص شوید و پس از گذشتن چهار تا شش هفته , از خونریزی، ترشحات و مراقبت های زخم شکمتان خلاص شوید .

البته همه این ها مستلزم مراقبت مناسب بهداشتی تیم پرستاری ,پشتیبانی خانواده و همچنین مراقبت خودتان از خودتان در خانه است. با رعایت این ها به احتمال زیاد به موقع و در زمانی که گفتیم خوب می شوید .

در بیمارستان

قدم بزنید

احتمال زیاد دو یا سه روز در بیمارستان می مانید. در ۲۴ ساعت اول، به احتمال زیاد ازتان می خواهند بایستید و راه بروید . حرکت کردن از عوارض جانبی سزارین مانند یبوست و جمع شدن گاز در شکم و همچنین عوارض خطرناک مانند لخته شدن خون جلوگیری می کند. پرستار یا کمک پرستار حرکات شما را بررسی میکند.در ابتدا شروع به راه رفتن معمولا بسیار ناراحت کننده و دردناک است  اما درد به طور پیوسته کاهش می یابد.

برای شیر دادن به نوزاد کمک بگیرید

به محض این که احساس می کنید به اندازه کافی بهتر شدید می توانید شیردهی با سینه و یا با شیشه شیر به کودکتان را شروع کنید. پرستار یا مشاور شیردهی به شما کمک می کند که خود و نوزاد را در موقعیت و حالتی قرار دهید که بدون فشار بر روی شکمتان شیر دهی را انجام دهید. ممکن است لازم باشد از یک بالش کمک بگیرید.

در مورد واکسیناسیون بپرسید

از پرستار و یا دکترتان در مورد مراقبت های بهداشتی و روشهای پیشگیری از جمله واکسیناسیون، برای محافظت از خود و سلامت کودکتان سوال کنید .  اگر در حال حاضر زمان واکسن تان نیست،  زمان دقیق آن را بپرسید.

چگونه بعد از سزارین سریع تر خوب بشم؟!مراقبت های کلی بعد از سزارین چگونه است؟ سزارین زایمان طبیعی زایمان در آب بارداری حاملگی سزارین چیست

در مورد واکسن و زمان آن بپرسید

تمیز باشید

در طول اقامت در بیمارستان دست های خود را تمیز نگه دارید و از اینکه از اقوام , پزشکان و پرستاران بخواهید که قبل از دست زدن به شما یا کودکتان دستشان را پاک کنند خجالت نکشید. با شستن ساده دست ها عفونت های بیمارستانی مانند MRSA می تواند منتقل نشوند. 

چگونه بعد از سزارین سریع تر خوب بشم؟!مراقبت های کلی بعد از سزارین چگونه است؟ سزارین زایمان طبیعی زایمان در آب بارداری حاملگی سزارین چیست

دستانتان را بشورید و از بقیه هم بخواهید با دستان تمیز به شما و کودکتان دست بزنند

وقت ملاقات از پزشکتان بگیرید

پس از ترک بیمارستان، شما بعد از گذشت چهار تا شش هفته و یا شاید هم زودتر باید پیش دکترتان بروید، پس از قبل وقت ملاقات بگیرید. برخی از بیماران برای کشیدن بخیه و یا بررسی آن چند روز پس از ترخیص به مطب دکترشان مراجعه می کنند.

در منزل 

در خانه استراحت کنید

 در صورت امکان هفت تا هشت ساعت در شب بخوابید. خواب رشد بافت ها را سریع می کند و  کمک خواهد کرد زخم ها زودتر التیام بیابد. همچنین خواب ,سطح استرس شما را پایین می اورد، که به نوبه خود می تواند باعث کاهش التهاب شده و به این صورت سلامت شما افزایش یابد .

 • یک خواب کامل در شب با یک نوزاد جدید قطعا می تواند چالش برانگیز باشد!  از همسر تان و یا یک بزرگسال دیگر در خانواده تان بخواهید در طول شب کنار کودک شما باشد. اگر پرستار دارید ، آنها می توانند وقتی کودک بیدار شد او را پیش شما بیاورند. به یاد داشته باشید که برخی از گریه های شبانه کودک شما خود به خودقطع می شود.چند ثانیه قبل از اینکه از جایتان بلند شوید ,گوش کنید اگرگریه ادامه داشت از جایتان بلند شوید.

 • تا جایی که می توانید چرت بزنید. هنگامی که کودک خواب است، شما هم بخوابید. هنگامی که یکی از آشنایانتان برای دیدار کودکتان می آید ، از او بخواهید مراقب کودکتان باشد تا شما چرت بزنید. این کار اصلا بی ادبی نیست! به هر حال شما در حال سپری نقاهت بعد از عمل جراحی هستید. . 

چگونه بعد از سزارین سریع تر خوب بشم؟!مراقبت های کلی بعد از سزارین چگونه است؟ سزارین زایمان طبیعی زایمان در آب بارداری حاملگی سزارین چیست

تا آنجا که می توانید استراحت کنید و از دیگران کمک بگیرید

مایعات بنوشید 

نوشیدن آب و مایعات دیگر برای جبران مایعات از دست رفته در طول زایمان و برای جلوگیری از یبوست بسیار مهم و مفید است . اگر خودتان به کودکتان شیر می دهید, همیشه یک لیوان آب در کنار خود نگه دارید.اگر ادرار شما زرد تیره بود، شما کمبود آب دارید و باید آب بیشتری بنوشید. در برخی موارد، دکتر ممکن است به شما توصیه کند مصرف مایعات را افزایش ندهید.

چگونه بعد از سزارین سریع تر خوب بشم؟!مراقبت های کلی بعد از سزارین چگونه است؟ سزارین زایمان طبیعی زایمان در آب بارداری حاملگی سزارین چیست

زیاد مایعات بنوشید

خوب غذا بخورید

خوردن وعده غذایی و تنقلات ویژه برای بهبود شما بعد از عمل جراحی مهم است . باید دستگاه گوارشتان در دوره نقاهت بعد از عمل جراحی به حالت قبل برگردد, اگر معده تان ناراحت است، غذاهای کم چرب مانند برنج، مرغ کبابی، ماست و نان تست بخورید. اگر یبوست دارید ، فیبر غذایی خود را افزایش دهید و حتما با دکترتان مشورت کنید . مصرف ویتامین های دوران بارداری خود را ادامه دهید تا زودتر خوب شوید.

چگونه بعد از سزارین سریع تر خوب بشم؟!مراقبت های کلی بعد از سزارین چگونه است؟ سزارین زایمان طبیعی زایمان در آب بارداری حاملگی سزارین چیست

غذاهای مفید و سالم بخورید

 هر روز کمی بیشتر راه بروید

درست مثل زمانی که در بیمارستان بودید، نیاز دارید در حال حرکت باشید. سعی کنید چند دقیقه در هر روز زمان خود را برای پیاده روی افزایش دهید. این به این معنا نیست که شما باید ورزش کنید ! دوچرخه و یا انجام هر ورزش شدید دیگری به مدت حداقل شش هفته پس از سزارین ممنوع است. بعد از این زمان هم حتما با پزشکتان مشورت کنید.

 تا آنجا که ممکن است از پله بالا و پایین نروید 

از بلند کردن هر چیزی سنگین تر از کودک تان اجتناب کنید . چمباتمه هم نزنید. از دراز و نشست و یا هر حرکتی که به شکمتان فشار می آورد اجتناب کنید.

     از رابطه جنسی پرهیز کنید

پس از سزارین یا زایمان طبیعی، بدن شما چهار تا شش هفته شاید هم بیشتر ,لازم دارد تا ریکاوری شود. صبر کنید تا دکترتان به شما اجازه داشتن رابطه جنسی را بدهد.

 

درباره‌ی melody

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*