تست پاپ اسمیر یا تست سرطان دهانه رحم چیست؟

تست پاپ اسمیر یا تست سرطان دهانه رحم چیست؟

چه زمانی باید آزمایش پاپ اسمیر انجام داد؟

خانم‌ها بهتر است از زمان بلوغ مراجعه به متخصص پزشک زنان را شروع كنند چرا كه امروزه بیماری‌ های زنانه از جمله كیست‌های درموئید، كیست‌های ساده تخمدان, تخمدان پلی‌كیستیك و بی‌ نظمی پرویود در میان دختران نوجوان شیوع بالایی پیدا كرده‌ است.

بعد از ازدواج نیز مراجعه به پزشك زنان بسیار بسیار مهم است و دیگر حالت اختیاری ندارد .خانم ها باید سالانه معاینات مربوط به خود را انجام دهند. حتی اگر هیچ مشكلی هم نداشته باشند. یک سری از مشکلات زنان شاید علائم خاصی نداشته باشند که خود فرد متوجه آن نشود.
در این مراجعات به پزشک متخصص زنان معمولا معاینه و سونوگرافی سینه، معاینه رحم و تست پاپ‌ اسمیر انجام می‌شود. بعد از سرطان سینه، دومین سرطان شایع در زنان سرطان دهانه رحم است. امروزه تست سرطان دهانه رحم از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است بنابراین خانم‌ها باید در فواصلی که پزشک تشخیص می دهد همراه تست پاپ‌اسمیر، تست سرطان دهانه رحم هم انجام دهند.
متخصصان ممکن است بنا به دلایلی(مانند اقدام قبل از بارداری) آزمایش‌های كلی قند، چربی، كلیه، كبد, آزمایش‌های هورمونی و آزمایش‌های عفونی را برایتان تجویز کنند.

تست پاپ اسمیر یا تست سرطان دهانه رحم چیست؟چه زمانی باید آزمایش پاپ اسمیر انجام داد؟ سرطان دهانه رحم تست سرطان دهانه رحم  تست پاپ اسمیر  آزمایش پاپ اسمیر سرطان سینه

خانم های متاهل هر سال باید آزمایش تست سرطان دهانه رحم را انجام دهند

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

تست پاپ اسمیر درهنگام انجام معاینه لگنی انجام می‌شود در این آزمایش دکتر از یک وسیله مخصوص به نام اسپکولوم استفاده می‌کند و دهانه دستگاه تناسلی را باز می کند تا بتواند گردن رحم را ببیند. آن گاه با یک نمونه‌گیر (اسپچولا) و یک برس کوچک نمونه ای از سلول های دهانه رحم را برمی دارد. این نمونه برداری خیلی راحت است .نمونه برداری در مطب انجام می شود. آزمایش پاپ اسمیر اصلا درد ندارد ، اما معاینه لگنی ممکن است اندکی برایتان ناراحت کننده باشد.

پزشک با وسیله چوبی یا پلاستیکی نمونه سلول های دهانه رحم را روی لام شیشه ای می کشد و سپس برای رنگ آمیزی و بررسی میکروسکوپی به آزمایشگاه فرستاده می شود تا متخصص پاتولوژی آن را بررسی کند

تست پاپ اسمیر یا تست سرطان دهانه رحم چیست؟چه زمانی باید آزمایش پاپ اسمیر انجام داد؟ سرطان دهانه رحم تست سرطان دهانه رحم  تست پاپ اسمیر  آزمایش پاپ اسمیر سرطان سینه

pap-smear تست پاپ اسمیر در مطب و بدون بیهوشی انجام می شود

قبل از انجام این آزمایش به موارد زیر دقت کنید:

* از یک هفته پیش از کرم و پمادهای واژینال استفاده نکنید.
*حداقل ۴۸ ساعت قبل از دوش واژینال استفاده نکنید (در کل استفاده از این دوش توصیه نمی شود)
*بهترین شرایط و زمان انجام تست پاپ اسمیر حدود روز ۱۵ چرخه قاعدگی است.
*۲۴ یا ۴۸ ساعت پیش از آزمایش رابطه جنسی نداشته باشید. 
*پیش از انجام آزمایش پاپ اسمیر معاینه واژینال نشوید.
*دو روز قبل از آزمایش پاپ اسمیر از اسپرم کش یا هر گونه كرم و ژل استفاده نکنید.
*آزمایش پاپ اسمیر نباید در زمان قاعدگی صورت گیرد
*آزمایش پاپ اسمیر نباید زمانی که ترشحات رحمی خیلی زیاد هستند صورت گیرد.
*وقتی عفونت خیلی واضحی در رحم وجود دارد زمان مناسبی برای انجام این تست نیست.
*زنانی كه خونریزی دوران پریودشان بیشتر از حد طبیعی است، باید با مشورت پزشکشان زمان مناسبی برای تست را تعیین کنند.
*تمام خانم‏هایی كه سنشان بالاتر از ۲۱ سال است و از نظر جنسی فعال اند باید سالانه یك بار تست سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیر را انجام دهند.

*اگر سه سال متوالی نتیجه تست پاپ اسمیر تان طبیعی باشد می‏ توانید با مشورت پزشک فواصل زمان انجام تست سرطان دهانه رحم را افزایش دهید.

درباره‌ی melody

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*