اثرات و پیامدهای تجاوز جنسی روی قربانیان

اثرات و پیامدهای تجاوز جنسی روی قربانیان 

راهکار هایی برای درمان قربانی های آزار جنسی 

تجاوز جنسی یک جرم و عمل مخرب است. اثرات مخرب آن بر روی فرد و اطرافیانش می تواند روانی، عاطفی و یا فیزیکی باشد.  اثرات تجاوز می تواند تا مدت زمان زیادی باقی بماند. به یاد داشته باشید یک واکنش “عادی” که در همه افراد نسبت به تجاوز جنسی یکسان باشد, وجود ندارد. بنابراین عکس العمل افراد قربانی تجاوز بسته به شرایط شخصی فرد, متفاوت است. در این مقاله، ما برخی از شایع ترین اثراتی که تجاوزجاوز جنسی روی قربانیان می گذارد را بررسی خواهیم کرد.

افسردگی

قربانیان تجاوز و آزار جنسی واکنش های احساسی و روانی بسیاری را تجربه می کنند. یکی از شایع ترین این واکنش ها, افسردگی است. تشخیص “افسردگی” ممکن است کمی سخت باشد.  هر کسی که آزار جنسی را تجربه کند غمگین و  یا “پکر” می شود و این یک واکنش طبیعی نسبت به اتفاقاتی است که تجربه کرده.به همین دلیل تشخیص افسردگی تا زمانی که این اثرات طبیعی بعد از تجاوز وجود دارد ,دشوار است.

اثرات و پیامدهای تجاوز جنسی روی قربانیان راهکار هایی برای درمان قربانی های آزار جنسی آزار جنسی پسران تجاوز به زن آزار جنسی کودکان تجاوز به دختران تجاوز داعش

افسردگی بعد از آزار جنسی

وقتی احساس(طبیعی) غم و اندوه و  علائم آن بیش از دو هفته طول بکشد تبدیل به افسردگی می شود. بنابراین، اگر بیشتر از چهار مورد از علائم افسردگی بعد از دو هفته در فرد قربانی باقی ماند حتما باید دوباره با پزشک روانشناس خود مشورت کند.. علائم افسردگی ممکن است شامل:

*. احساس غم و اندوه طولانی مدت و گریه ی مدام و غیر قابل توضیح

*. تغییر قابل توجهی در وزن و یا اشتها فرد قربانی

*. از دست دادن انرژی و یا خستگی مداوم

*. تغییر قابل توجهی در الگوهای خواب فرد قربانی آزار جنسی (بی خوابی، خواب بیش از حد، احساس کسالت و غیره)

*. از دست دادن علاقه و لذت در فعالیت هایی که قربانی تجاوز قبلا از انجام آن لذت می برد. همچنین صرف نظر کردن از انجام فعالیت های اجتماعی

*. احساس بی ارزشی، نا امیدی و گناه

*. بدبینی یا بی تفاوتی

*. درد غیر قابل توضیح و تیر کشیدن قسمت هایی از بدن (سردرد، دل درد)

*. ناتوانی در تمرکز و تصمیم گیری

*. تحریک پذیری، نگرانی، خشم، اضطراب و یا تشویش

*. فکر کردن به مرگ یا خودکشی

افسردگی می تواند برای هر فردی در هر رده سنی، جنسیت، نژاد، قومیت یا مذهب اتفاق بی افتد. افسردگی نه نشانه ی ضعف است نه چیزی است که کسی بتواند خودش را به آن بزند. افسردگی بر اثر “ضربه محکم و ناگهانی” بوجود می آید.

فلش بک و یاداوری خاطرات 

خاطرات صدمات گذشته حاصل از تجاوز برای فرد قربانی حالتی دارد که انگار همین حالا در حال وقوع است. این خاطرات می تواند در اشکال مختلفی خودش را نشان دهد : رویاها، صداها، بوها، تصاویر، احساس بدن و یا احساسات قریب به اتفاق.

اغلب به نظر می رسد یاداوری دوباره این خاطرات هیچ دلیل خاصی نداشته و دلیلش تنها وجود نقاط تار بین گذشته و حال، وجود احساس اضطراب درونی، ترس و یا ناتوانی است. همچنین می تواند تمام احساساتی که فرد قربانی هنگام آسیب دیدن و تجاوز آن ها را تجربه کرد را بیدار کند!

اثرات و پیامدهای تجاوز جنسی روی قربانیان راهکار هایی برای درمان قربانی های آزار جنسی آزار جنسی پسران تجاوز به زن آزار جنسی کودکان تجاوز به دختران تجاوز داعش

برای فراموش کردن خاطرات آزار جنسی چه کار باید کرد

برخی فلش بک ها مختصر و ملایم اند و سریع می گذرند. در حالی که بعضی از این یاداوری ها بسیار قدرتمند و طولانی اند. گاهی اوقات ممکن است قربانی خودش اصلا نفهمد که دارد خاطرات بد آزار جنسی اش را مرور می کند و تنها احساس عذاب و ضعف داشته باشد( یک فرایند ذهنی که در آن افکار و احساسات شما از واقعیت آنی جدا می شود). اگر متوجه شدید وسط یک فلاش بک هستید این کار ها را انجام دهید:

  زمین را حس کنید

اولین کار این است که صاف بنشینید و  هر دو پایتان را روی زمین بگذارید. این گونه زمین را حس می کنید و  احساس می کنید که استوارید.

به زمان حال بیایید

به خودتان یادآوری کنید که این اتفاق در گذشته افتاده؛ شما از آن اتفاق جان سالم به در بردید و الان شما اینجایید. واقعیی این است!

 نفس بکشید

 سعی کنید تمرکز تان را روی تنفس خود بگذارید. یکی از راه های انجام این کار این است که در هنگام دم تا چهار بشمارید سپس نفستان را تا چهار شماره نگه دارید و با چهار شماره نفستان را بیرون بدهید .اگر این کار را تکرار کنید کم کم آرام تر می شوید و می توانید به زمان حال بیایید.

  به محیط اطراف توجه کنید

راه دیگری که به شما کمک میکند به خودتان بیایید توجه به محیط اطراف تان است. مثلا نور اتاق در حال حاضر چطور است؟ چیزی که در اطرافتان وجود دارد را لمس کنید. مثل میز یا صندلی. می توانید بویی را در اطراف حس کنید؟ دقت کنید هیچ صدایی به گوشتان می رسد؟

خودتان را تسکین دهید

به خودتان بگویید آیا چیزهایی هست که به احساس امنیت و آرامش دهد؟ مثلا پیچیدن پتو به دورم یا درست کردن چای؟

این واکنش ها طبیعی است

همچنین، به خودتان یاداور شوید که بهبود یافتن زمان بر است. شما دیوانه نیستید. این یک واکنش طبیعی است.

 مراقب خودتان باشید

بعد از یاداوری خاطرات بد آزار و تجاوز به خودتان فرصت دهید که بهتر شوید میتوانید پیش کسی که از شما حمایت می کند بروید یا به او زنگ بزنید, مثل یکی از عزیزان یا مشاورتان.

درباره‌ی melody

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*