کمبود تستسترون و ارتباطش با کم شدن مایع منی

کمبود تستسترون و ارتباطش با کم شدن مایع منی

آیا کم بودن مایع منی می تواند بدلیل پایین بودن تستوسترون باشد؟

 نوسان در حجم مایع منی طبیعی است. عوامل زیادی می تواند روی کاهش مقدار منی مرد تاثیر بگذارد از جمله سن، داروهای خاص و یا حتی عمل جراحی که سابقا انجام دادید.

 کارشناسان معتقدندکه کاهش سطح تستوسترون می تواند کم بودن مایع منی هنگام انزال را تحت تاثیر قرار دهد. اگر چه روی رسیدن مردان به ارگاسم تاثیری نمی گذارد.

تجربه این موضوع در بین افراد مختلف می تواند متفاوت باشد، اما اکثر مردان وقتی متوجه تغییر ناگهانی مقدار منی انزال خود می شوند, ناراحت و نگران می شوند.

بدن چگونه مایع منی تولید میکند؟

اگر چه به طور متوسط ​​حجم انزال مرد ۳ تا ۵ سانتی متر مکعب (سی سی) است، اما می تواند تا ۰.۸-۷.۶ سی سی افزایش یابد. برخلاف باور عموم، تنها بخش کوچکی از انزال مرد در بیضه ها تولید شده است. بسیاری از مایع حاوی اسپرم از طریق مجرای انزالی ,کیسه های منی، دو غده در نزدیکی پروستات و پروستات منتشر میشود و به بیرون می آید.

هنگامی که سطح تستوسترون کافی است، این سه عضو بدن مرد با هم کار می کنند تا مایع منی را برای انزال مرد بسازند. هر گونه وقفه در این روند، مانند انسداد، بافت اسکار، آسیب دیدگی، می توانید روی حجم منی تاثیر بگذارد. سطح تستوسترون پایین، معمولا به عنوان low T شناخته شده است، نیز ممکن است مقصر باشد.

تستوسترون پایین و کم شدن حجم منی

تستوسترون مهم ترین هورمون جنسی مردانه است. تستوسترون به تولید سلول های اسپرم، قوی شدن عضلات و استخوان ها کمک می کند.

“یکی از اولین نشانه های کمبود تستسترون, کاهش میل جنسی است”

کمبود تستسترون و ارتباطش با کم شدن مایع منی آیا کم بودن مایع منی می تواند بدلیل پایین بودن تستوسترون باشد؟ كم خارج شدن مايع منيکم بودن حجم مایع اسپرم

کاهش تستسرون و کم شدن میل جنسی

میزان طبیعی تستوسترون برای مردان بین ۳۰۰ و ۱۱۰۰ نانوگرم (NG) در هر دسی لیتر (DL)  خون است. اگر سطح تستوسترون بدن مرد به میزان زیادی کاهش یابد علاوه بر از دست دادن میل جنسی ممکن است متوجه علائم زیر را هم داشته باشند:

*. خستگی

*. تحریک پذیری و یا علائم افسردگی

*. کاهش توده عضلانی

*. افزایش چربی شکم

*. کوچک تر شدن بیضه ها

دیگر عوامل موثر بر حجم مایع منی

انسداد:

ممکن است برخی مردان با انسداد مجرای انزالی به دنیا بیایند، اما در همان سنین پایین این مشکل مادر زادی تشخیص داده می شود

انزال پس گرد:

این زمانی اتفاق می افتد که هنگام انزال, به جای اینکه مایع منی خارج شود به عقب بر می گردد و داخل مثانه شود در نتیجه مایع منی در هنگام انزال مرد کمتر می شود.

دارو :

آنتی بیوتیک های خاص یا داروهای ضد افسردگی مانند لیتیوم، می توانید حجم مایع منی را کاهش دهد. مصرف ماری جوانا نیز همین اثر را دارد.

سن:

مقدار مایع منی هنگام انزال در مردان مسن اغلب کاهش می یابد. یک رابطه معکوس بین حجم مایع منی، کیفیت اسپرم و سن مردان وجود دارد. پژوهش ها نشان می دهد حجم و کیفیت منی در مردان بالای ۵۵ سال به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

کمبود تستسترون و ارتباطش با کم شدن مایع منی آیا کم بودن مایع منی می تواند بدلیل پایین بودن تستوسترون باشد؟ كم خارج شدن مايع منيکم بودن حجم مایع اسپرم

بالا رفتن سن و کم شدن مایع منی

رابطه جنسی و انزال زیاد:

مردانی که رابطه جنسی پشت سر همی دارند هنگام انزال ممکن است مایع منی کمتری آزاد کنند. در مقابل، حجم مایع منی می تواند با پرهیز افزایش یابد. در واقع در چهار روز اول پس از انزال، حجم مایع منی هر روز ۱۱.۹ درصد افزایش می یابد.

درباره‌ی melody

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*