چی کار کنیم که هر مصاحبه گری از ما خوشش بیاد و ما رو استخدام کنه؟

چی کار کنیم که هر مصاحبه گری از ما خوشش بیاد و ما رو استخدام کنه؟

شناختن شخصیت ۴ تیپ مصاحبه کننده و نحوه برخورد با هرکدوم.

بعضی مواقع ما فکر می کنیم که دیگه در مصاحبه های کاری استاد شدیم و جواب هر سوالی رو می تونیم بدیم. اما امان از مواقعی که یک مصاحبه کننده یا صاحب کار بخواد گیر بیخود بده که اون موقع دیگه آدم اعتماد بنفس خودش رو از دست میده و نمی تونه جواب سوالاتی رو هم که بلده بده.

برای جلوگیری از این مورد در این پست ۴ تا تیپ شخصیتی رایج مصاحبه کننده رو شرح میدهیم و نحوه برخورد با هر کدوم رو می نویسیم.

۱-شخصیت یخ و بی احساس.

این نوع از مصاحبه گر ها به شما اجازه نمی دهند که شما بفهمید که سوال بعدی اون چی می تونه باشهو می توانند اعتماد بنفس شما رو بکلی از بین ببرند. در حالیکه اون مصاحبه گر هیچ نشونه فیزیکی و احساسی خاصی از خودش نشون نمیده که شما بفهمید که آیا جواب سوالات رو خوب دادید یا نه،شانس پیروزی شما هنوز پابرجاست!

بجای اینکه به سوالات به نحوی پاسخ بدید که اون دوست داره، عجله نکنید، آروم باشید و خوب فکر کنید چونکه شما نمی توانید جواب درست رو در چهره اون ببینید.کار مهمی که شما باید انجام بدید اینه که در هر صورت باید توانایی های خودتو رو به اون بفهمونید. بهش بگید که اولین کار هایی که در زمینه شغلی خودتون انجام دادید چی بود . این نکته مهم رو یادتون باشه که شما هم دارید با اون مصاحبه می کنید. یعنی چی؟!!

یعنی از اون فرد بی احساس چندتا سوال در مورد شرکتش بپرسید.مثلا بخواهید که بیشتر در مورد کار ها و خدمات شرکت توضیح بده. از اون بخواهید که از تجربه های خودش در اون شرکت براتون تعریف بکنه و….

اینطوری می تونید مطالب مهمی که اون در نظرش داره رو یواشبا زیرکی از زیر زبونش بکشید بیرون.

۲-شخصیت کارآگاهی.

این نوع شخصیت دوست داره که هر چیزی رو که به گوشش میرسیه ببره زیر سوال و ته و توش رو دربیاره که آیا شما راست میگید یانه؟آیا واقعا فلان مورد رو کار کردید و یا فلان مدرک رو دارید یانه؟

با وجود اینکه شخصیت این مصاحبه گر میتونه خیلی خشک باشه، چندتا راه وجود داره که اون رو تبدیل به دوست خودتون بکنید.

اول باید سوال اون رو با جزییات کامل گوش کنید متوجه بشید که هدفش از پرسیدن اون سوال چیه و چه چیزی براش مهمه. مثلا اگر اون از شما خواست مدرکی ارائه بدهید که شما فلان پروژه رو به تنهایی انجام دادید، شما از این نکته می تونید بفهمید که اون مصاحبه گر بدنبال کسی هستش که قدرت حل مشکلات رو به تنهایی داشته باشه و قدرت مدریتش هم خوب باشه.

نکته مهم در مصاحبه با این شخصیت اینه که شما باید تمام مدارک مرتبط با کار خودتون رو براش آورده باشید.

اگر مدرکی رو نیاورده بودید حتما این قول رو بهش بدید که بلافاصله مدرک رو براش ایمیل می کنید.

بعد از اتمام مصاحبه، حتما شماره تماس خودش رو بگیرید.

۳-مصاحبه گر ترسناک !

بعضی از این مصاحبه کننده ها وقتی تو صندلی مصاحبه میشینند جو میگیردشون و فکر میکنند که  خیلی قدرت مند هستندو می خواهند که این قدرتشون رو به شما هم نشون بدهند.  یه دلیل دیگش این میتونه باشه که اونها واقعا سالیان ساله که در اون کار هستند و اصلا یادشون رفته که تازه وارد ها چه استرسی دارند. در هر صورت این مصاحبه کنندهخیلی  بشما سخت خواهد گرفت و باید شایستگی خودتون رو بطور کامل بهش ثابت کنید.

نترسید. آروم باشید و دانشتون رو به اون نشون بدید. بهش بفهمونید که شما دائم در حال پیشرفت بودید و این پیشرفتتون در شرکت اونها هم ادامه خواهد داشت و برای همین شما می توانید نیروی خیلی خوبه برای اون شرکت باشید.

اگ باز هم اون تحت تاثیر قرار نگرفت ، نترسید. یک راه دیگه هست. بهش بگید که به یادگیری علاقه دارید و اون و شرکتش رو جزو برترین های اون صنعت خطاب کنید. بعدش هم دوباره از تجارب اون مصاحبه کننده در اون شرکت و صنعت بپرسید و بزارید که حرف بزنه و حتما ازش بپرسید که  اون چه نصیحت برای شما که اول راه  هستید داره.

۴-مرغ بدون سر.

نکته جالب این مصاحبه گر اینه که یا اون اصلا نمی دونسته که قرار امروز با شما مصاحبه کنه و اصلا آمادگی نداشته و یا کلا آدم نا منظمی هست و خودش رو برای مصاحبه آماده نکرده.

در هر صورت اول مصاحبه ممکنه  مدتی شما بیکران بشینید تا اون خودش رو آماده کنه. اون سوالات زیادی رو پیشروی شما میذاره  و به شما اجازه میده که شما مصاحبه رو مدیریت کنید. در واقع خوبیش اینه که شما مصاحبه رو به سمتی که خودتون دوست دارید می توانید بکشید.

اگر فکر می کنید که در یک کار خاصی تخصص ویژه ای دارید ، براحتی می توانید جهت مصاحبه رو به اون سمت بکشید و روی اون نقطه قوتتون مانور زیادی بدهید.

 

در هر صورت با هر شخصیتی که مصاحبه داشتید، یادتون باشه که کاملا آماده باشید و با اعتماد بنفس کامل رفتار کنید.اگر شما کاندید قوی و با دانشی بنظر برسید، نصف بیشتر راه استخدام رو طی کردید.

درباره‌ی alireza bakhtiari

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*